استرس اولین نزدیکی

استرس اولین نزدیکی
28 آذر 1402
530 بازدید

ترس از رابطه جنسی یا فوبی جنسی به یک حالت روانی اطلاق می شود که در آن حالت زن و ندرتا مرد از برقراری ارتباط جنسی یا مقاربت جنسی می هراسد. گاهی اوقات این اختلال یا فوبی به حدی شدید است که مشاهده شده سال ها پس از ازدواج هنوز رابطه زناشویی برقرار نمی شود […]

ترس از رابطه جنسی یا فوبی جنسی به یک حالت روانی اطلاق می شود که در آن حالت زن و ندرتا مرد از برقراری ارتباط جنسی یا مقاربت جنسی می هراسد. گاهی اوقات این اختلال یا فوبی به حدی شدید است که مشاهده شده سال ها پس از ازدواج هنوز رابطه زناشویی برقرار نمی شود (به وفور مشاهده شده است).

فوبی جنسی

گاهی اوقات حتی جراحی صورت می گیرد اما باز این مشکل ارتباط وجود دارد. بسیاری از اوقات پس از مدتی مردی که همسرش چنین مشکلی دارد نیز دچار مشکل جنسی می گردد.

علل روانی اختلال

از جمله علل روانی این اختلال خاطرات و تجربیات تلخ گذشته است که عبارتند از : شنیدن خاطرات تلخ دیگران، افسردگی (معمولا چنین افرادی افسرده هستند)، مورد هتک حرمت و تجاوز جنسی قرار گرفتن، به تعویق انداختن رابطه زناشویی هنگامی که برقراری ارتباط بلا مانع باشد وغیره.

استرس اولین نزدیکی

استرس اولین نزدیکی

فوبی جنسی در مردان

فوبی جنسی در ارتباط با مردان به این صورت است که مرد نعوظ خود را که تا قبل از ارتباط کامل است به محض نزدیک شدن به دلایل مختلف از جمله استرس و اضطراب از دست می دهد.
متاسفانه استرس زیاد چه به خاطر مسائل کاری و مشکلات خانوادگی و چه به علت خستگی، نداشتن تناسب اندام، ترس از ناتوانی جنسی، رابطه دردناک، هراس از بارداری و ترس از رابطه جنسی بخصوص در اوایل ازدواج باشد، می تواند آتش شور جنسی را خاموش کند. این استرس می تواند در هر سنی و برای هر دو جنس اتفاق بیفتد، ولی اغلب ابتدای ازدواج و در دوران بارداری و یائسگی زنان و در دوران سالمندی مردان شایع تر است.

تشدید بیماری ها

امروزه ثابت شده اختلالات اضطرابی با تشدید بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، دیابت، پرفشاری خون، اختلالات گوارشی و روحی می تواند عملکرد جنسی زن و مرد را مختل کند و باعث زودانزالی، ناتوانی و بی میلی جنسی در مردان و کاهش برانگیختگی و نرسیدن به ارگاسم در زنان شود و می توان گفت استرس و اختلال های جنسی بر یکدیگر اثر متقابل دارند. یعنی استرس ممکن است به بروز مشکلات جنسی در فرد بینجامد یا بر عکس مشکلات جنسی به عنوان عاملی اضطراب آفرین بر زندگی فرد سایه بیفکند.
اما باید این حقیقت را پذیرفت که پاسخ افراد به تغییرات زندگی متفاوت است و حتی یک استرس یا مشکل کوچک هم می تواند فرد را از چند ساعت تا چند روز درگیر کند و انگیزه و انرژی بدن را برای داشتن یک رابطه زناشویی مطلوب تقلیل دهد.

استرس

استرس در روابط عاطفی و زناشویی می تواند باعث شود همسران به جای ارائه رویکردهای ارتباطی ـ عاطفی از رویکردهای ارتباطی ـ اجتنابی استفاده کنند. گاهی هم زوجین به دلیل علاقه ای که به یکدیگر دارند، اجتناب از برقراری رابطه را راه حلی مطمئن برای کاهش بحث ها و نگرانی های خود در نظر می گیرند و همه توجه و تمرکزشان را بر مسائل دیگر زندگی مانند روابط دوستانه و بین فردی، مسائل کاری و… معطوف کرده و عملا از پرداختن به روابط زناشویی پرهیز می کنند، غافل از این که استرس و اضطرابی که این گونه سرکوب می شود تاثیرهای مخربی بر عواطف و هیجان های بین فردی می گذارد و مشکل را حادتر می کند.

استرس اولین نزدیکی

استرس اولین نزدیکی

مراجعه به متخصص

در این شرایط زوجین باید بلافاصله به افراد متخصص مراجعه کنند تا با بررسی و ارزیابی دقیق روابط بین فردی، علل مشکلات زناشویی شناسایی و در نهایت با ارائه درمان ها و آموزش ها مشکل حل شود. بسیاری از زوجین به دلیل این که در طول رابطه جنسی درک نمی شوند یا ترس از ارضا نشدن یا عدم ارضای طرف مقابل دارند یا اصول و روش های رابطه جنسی را نمی دانند، دچار اضطراب شده و همین باعث اختلالات جنسی در مرد یا زن می شود.
البته تحقیقات نشان داده است استرس الزاما موجب کاهش میل جنسی نمی شود و درجه آن در زنان و مردان متفاوت است. به طور مثال مردان بهتر از زنان می توانند بر استرس خود غلبه کنند، ولی زنان در شرایطی که خسته و مضطرب هستند یا آرزوها و تمایلات مختلفشان برآورده نشده است، از نظر جنسی ضعیف می شوند که به توصیه مشاوران سلامت جنسی، مردان باید قبل از برقراری رابطه از نظر عاطفی وقت لازم را برای رفع تنش و آمادگی روحی همسر به کار گیرند چراکه اگر یکی از زوجین در زمان برقراری روابط دچار استرس، فشار و هیجانات منفی باشد هیچ یک از طرفین احساس رضایت نخواهد داشت.

اولین رابطه زناشویی

مشکل شایع دیگر برقراری اولین رابطه زناشویی است که می تواند بسیار استرس زا باشد، بویژه اگر زوج یا زوجه آگاهی چندانی از چگونگی برقراری این روابط نداشته و به میزان کافی آموزش ندیده باشند. روابط جنسی اولیه زن و مرد اگر بخوبی انجام شود در استقبال زوجین برای برقراری مجدد این روابط و در نتیجه، داشتن زندگی جنسی رضایت بخش نقش بسزایی دارد.
سعی کنید علت استرس خود را شناخته و جهت رفع آن قدم به قدم با کمک یک روانشناس عمل نمایید. همسرتان را درک کنید و به نیاز او احترام بگذارید. در روابط عاطفی خود تغییر ایجاد کنید و تلاش مشترکی را برای رفع مشکل آغاز کنید. البته بهترین راهکار برای شما مراجعه به روان درمانگر و درمانگر جنسی است.

علت استرس اولین نزدیکی و شب زفاف

هر مشکلی نیاز به بررسی علت دارد تا مشخص شود که ریشه اصلی داستان کجاست این موضوع در مورد استرس شب زفاف و اولین رابطه جنسی نیز مطرح است. گاه وجود یک سری افکار نادرست سبب بروز استرس شب زفاف می شود و گاه باورهای غلط به این استرس دامن می زند. از سوی دیگر رسم های غلط در شب زفاف نیز سبب عمیق تر شدن این مشکل می شود:

استرس اولین نزدیکی

استرس اولین نزدیکی

باور های نادرست

یکی از مهم ترین دلایل استرس شب زفاف باورهای اشتباه است. به این ترتیب که دختر این تصور را دارد که پاره شدن پرده بکارت چه اتفاق عجیب و غریب و وحشتناکی است. این تصور که پرده بکارت یک لایه پوست یا گوشت ضخیم است و پارگی آن با درد و خونریزی شدیدی همراه است به کل اشتباه است. ضخامت پرده بکارت به اندازه پوست روی لب نازک است و برای پاره شدن آن تنها شاید یک الی دو قطره خون خواهید بود که البته در برخی شرایط اصلاً همین مقدار خون هم دیده نمی شود. سوزش و دردی که احساس می شود بسیار محدود و مقطعی است.

رسم های غلط

پشت در ایستادن و دیدن پارچه خونی از رسم های غلطی است که سبب بروز استرس شب زفاف می شود و به نوبه خود مشکلات زیادی ایجاد می کند بنابراین زن و مرد باید در کمال آرامش در کنار هم قرار بگیرند.

آماده نبودن

هیچ اصراری به اولین نزدیکی در شب عروسی نیست. عروس و داماد در شب عروسی خود بسیار خسته هستند و این خستگی سبب می شود تا آماده نباشند و این موضوع استرس شب زفاف را در دختران بیشتر و بیشتر می کند.
تجربه تجاوز در دوران کودکی
برخی از افراد تجربه ای تلخ از دوران کودکی خود مثل تجاوز جنسی دارند و این موضوع سبب افزایش استرس شب زفاف می شود و اولین نزدیکی را دشوار می سازد.