روغن گشنیز

روغن گشنیز
20 فروردین 1401
397 بازدید

در مورد گشنیز زیاد شنیده اید به خصوص بخور آن برای سرماخورگی، اما آیا با روغن گشنیز آشنا هستید؟ می دانید برای از بین بردن لک های صورت فوق العاده است؟ قند خون را کاهش می دهد و …؟ روغن گشنیز یکی از انواع روغن های ضروری است که از دانه های رسیده گشنیز به […]

در مورد گشنیز زیاد شنیده اید به خصوص بخور آن برای سرماخورگی، اما آیا با روغن گشنیز آشنا هستید؟ می دانید برای از بین بردن لک های صورت فوق العاده است؟ قند خون را کاهش می دهد و …؟

روغن گشنیز یکی از انواع روغن های ضروری است که از دانه های رسیده گشنیز به دست می آید و به رنگ زرد یا بی رنگ بوده و عطر خنک و طعمی قوی دارد. از این روغن برای کاهش دردهای ناشی از روماتیسم و آرتروز و درمان گرفتگی ماهیچه ها و رفع بسیاری از مشکلات گوارشی استفاده می شود. هم چنین در داروسازی و صنایع غذایی و در تهیه عطر و محصولات آرایشی و بهداشتی از روغن گشنیز استفاده می کنند.

روغن گشنیز چیست؟

گشنیز یک گیاه دارویی با نام علمی Coriandrum sativum است که در آمریکا نیز به نام Cilantro شناخته می شود. به جعفری چینی نیز معروف است. به عنوان یکی از قدیمی ترین ادویه ها و گیاهان در جهان به ثبت رسیده است. همچنین در کتاب مقدس انجیل ذکر شده است که دانه‌های آن در ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح استفاده می شده است. بسیار معطر است، به همین دلیل بیشتر در آشپزی به دلیل عطر و طعم استفاده می شود؛ اما جالب است بدانید که طی فرایند تقطیر بخار، استخراج سوکسله یا استخراج مایعات فوق بحرانی، از گیاه گشنیز، روغن گشنیز استخراج می شود که برای بدن معجزه می کند. برای درمان مشکلات گوارشی و مشکلات پوستی استفاده می شود.

ترکیبات مغذی روغن گشنیز:

روغن گشنیز منبع عالی ویتامین A، C، K، آهن، پتاسیم، منیزیم و فیبرهای غذایی است. علاوه بر این ها حاوی یک دسته ترکیبات اساسی است که برای بدن شما بسیار مفید است. روغن گشنیز همچنین سرشار از سیمن، سینوئل، دیپنتن، لینالول، فلاندرن، پینن، ترپینول، بورنول، ترپینولن، استیل سیکلواکسانول استات (سی-۲- ترت. بوتیل)، دی هیدروکوریاندرین، فلاونوئیدها، فوران، ژرنیول، ژرنیل استات، گلازنوئید، لیونن اسید، اسیدولینولین، لینولن، پیرازین، پیریدین، استرول ها، مشتقات تترا هیدروفوران، تیازول، α-پینن است.

روغن گشنیز بوی شیرین، تند دارد. این روغن از دانه های رسیده گشنیز تهیه می شود  و ظاهرا از رنگ بی رنگ به رنگ زرد کم رنگ است و دارای ویسکوزیته آبدار است. این روغن طبعی سرد دارد، درنتیجه آن را با روغن هایی که طبع گرم دارند ترکیب می کنند تا متعادل شود. این روغن ضد نفخ ، ضدعفونی کننده  وضد باکتری و قارچ  و کمک کننده به قوای جنسی است. پس خواص یک روغن ایده آل را برای مراقبت از پوست و مو رادارد. از این روغن کمتر در آشپزی استفاده می شود و اغلب از آن به صورت موضعی بر روی پوست و مو استفاده می کنند.

روغن گشنیز

روغن گشنیز

خاستگاه گشنیز :

گشنیز بومی غربی آسیا ، اروپای جنوبی و آفریقای شمالی است.

در ایران ۶۵ درصد گشنیز تولیدی کل کشور از نهاوند استان همدان و سایر شهرستان هایی مانند اقلید برداشت می شود.

استخراج روغن گشنیز :

این گیاه به روش تقطیر تخریبی یا تقطیر بخار استخراج می شود و حدود  ۰.۸ تا ۱.۰٪ روغن تولید می کند. این روغن بدون رنگ و یا به رنگ زرد بسیار روشن است . رایحه آن خنک، شیرین است.

طبع روغن گشنیز :

این روغن داری طبعی سرد و خشک است.

ترکیبات روغن گشنیز :

براساس آنالیز و تجزیه روغن گشنیز با استفاده از GC-MS انجام شده است . حدود سی و چهار ترکیبات مختلف در روغنهای اساسی آن شناسایی شده است .. لینالول (۹/۷۹. ۹/۴۰ درصد) ، نیتیل استات (۲/۳−۱۴،۲ درصد) ، γ-ترپینن (۶/۱−۱۳/۶ درصد) و α-پینن (۷/۱/۱ درصد ۱/۱ درصد) به عنوان اجزای اصلی در روغن فشرده گشنیز مشخص شدند.

مصرف منظم از این روغن می‌ تواند به سلامتی بدن و درمان بعضی از بیماری‌ ها کمک کند. براساس تحقیقات انجام شده نشان داده شده است که اجزای اصلی شیمیایی این روغن شامل فلهلندرین، پینن و ترپینولن، بورنول، لینالول، سینوئل، سیمن، ترپینول، دیپنتن می شود. هریک این ترکیبات می توانند تأثیرات مثبتی بر روی سلامتی بدن داشته باشند. وجود این ترکیبات مقوی باعث شده است تا از این گیاه داروهای مختلفی تهیه کرد. روغن گشنیز در اکثر فرهنگ‌ها به عنوان دارو از آن یاد می کنند.

روغن گشنیز

روغن گشنیز

روغن گشنیز و خواص بی نظیر آن

در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با خواص روغن گشنیز، این روغن بی نظیر آشنا شوید.

کاهش قندخون

۱- سطح قند خون را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد: دیابت یک بیماری مزمن است که مسلما شما نمی خواهید درگیر این بیماری شوید. این بیماری میزان قند خون را نوسان می کند و بدن به دلیل عدم تولید هورمون انسولین قادر به تثبیت آن نیست. همچنین بدترین عوارض را در بدن دارد، مانند ترمیم آهسته زخم، آسیب به کلیه، کاهش قدرت دید یا بینایی؛ اما یک داروی باستانی برای بیماری قند خون یا دیابت نوع دو وجود دارد، روغن گشنیز. طبق مطالعات، ثابت شده است که اجزای موجود در روغن گشنیز برای کاهش قند خون بدن بسیار مؤثر است. افرادی که قادر به کنترل سطح قند خون خود نیستند، باید به دنبال این روغن بروند و آن را در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

۲- سرشار از آنتی اکسیدان تقویت کننده سیستم ایمنی: آنتی اکسیدان ها ترکیبات اساسی مورد نیاز بدن هستند. آنها تنظیم خون را بهبود می بخشند و بدن را از آسیب های رادیکال آزاد محافظت می کنند. رادیکال های آزاد خطرناک هستند و می توانند خسارتهایی ایجاد کنند. اگر می خواهید از آسیب های رادیکال آزاد جلوگیری کنید، هرگز نباید روغن گشنیز را نادیده بگیرید، زیرا سرشار از آنتی اکسیدان است. این آنتی اکسیدان ها شامل ترپینن، کوئرستین و توکوفرول ها هستند. ثابت شده است که این آنتی اکسیدان ها دارای اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد سرطان هستند.

یک آزمایش ثابت کرد که آنتی اکسیدان های موجود در روغن گشنیز اصل برای سلامتی و کاهش التهاب مؤثر بوده است؛ بنابراین، اگر می خواهید با این رادیکال های آزاد مبارزه کنید، روغن گشنیز را در کنار خود داشته باشید. با وجود روغن گشنیز، دیگر نیازی به نگرانی نیست.

کمک به سلامت قلب

۳- به سلامتی قلب کمک می کند: قلب یک عضو مهم بدن است. چگونه می خواهید بدون قلب زندگی کنید؟ خوب، روغن گشنیز نجات دهنده خواهد بود. این روغن قلب را از هر نوع انسداد محافظت می کند. رگ های خونی را سالم نگه می دارد تا خون از آن عبور کند. ترکیب روغن گشنیز خون را رقیق می کند و جریان خون را نیز بهبود می بخشد و باعث افزایش عمر قلب می شود. کارشناسان همچنین بر این باورند که مصرف چنین گیاهان و ادویه جات قوی مانند گشنیز، باعث بهبود سلامت قلب می شود.

محافظت از مغز

۴- از مغز در برابر صدمات داخلی محافظت می کند: مغز مرکز کنترل کل بدن است. این کار آگاهانه و ناخودآگاه است. مغز تک تک سیگنالهای منتقل شده از طریق ضربه عصبی را شناسایی کرده و در پاسخ به سیگنال اثراتی ایجاد می کند. اگر مایل به افزایش عمر مغز هستید، روغن گشنیز را دست کم نگیرید. این روغن حاوی بسیاری از مواد شیمیایی مختلف است که به تقویت نورونها و مننژها (که از مغز در مقابل آسیب های جسمی محافظت می کند) کمک می کند. دسته ای از اسکلروز شامل آلزایمر و پارکینسون با التهاب در مغز مرتبط است و روغن گشنیز خاصیت ضد التهابی دارد. این خاصیت ضد التهابی مفید بوده و از مغز در برابر این اختلالات التهابی محافظت می کند.

بهبود سلامت معده

۵- سلامت معده توسط روغن گشنیز افزایش می یابد: برای عملکرد مناسب به مواد مغذی مناسب در بدن نیاز دارید؛ و برای این مثال، شما نیاز به هضم مناسب دارید. می دانید روغن گشنیز می تواند سرعت هضم شما را افزایش دهد؟ با افزایش سرعت هضم بدن شما مواد مغذی بیشتری جذب می کند. در طب ایران باستان از آن به عنوان محرک گرسنگی استفاده می شده است. یک تحقیق بر روی ۳۲ نفر مبتلا به بیماری روده و هضم نامناسب که قبلاً ۳۰ قطره روغن گشنیز مصرف کردند و بعد از مشاهدات ۸ هفته، نشان داد که این افراد در مقایسه با افراد گروه دارونما، کاهش درد، نفخ و اختلالات گوارشی داشتند. بنابراین، اگر با هضم نادرست و مشکلات روده دست و پنجه نرم می کنید، روغن گشنیز مصرف کنید.

موثر در برابر عفونت

۶- روغن گشنیز، مؤثر در برابر عفونت ها: اگر شما نیز یکی از آنها هستید که با عفونت مبارزه می کند. خوب، روزهای سخت شما تمام شده است. روغن گشنیز ضد میکروب و ضدباکتری بوده که این ترکیبات با باکتری ها و میکروب هایی که در بدن شما رشد می کنند مبارزه می کند. همچنین روغن گشنیز یک ماده مؤثر برای سلامتی است که می تواند با باکتری های موجود در عفونت های دستگاه ادراری (UTI) مبارزه کند.

محافظت از پوست

۷- در برابر عفونت ها پوست شما را محافظت و درمان می کند: هر کسی به روشی از پوست خود محافظت می کند. پوست یک اندام ظریف و شکننده است که تمام بدن را احاطه کرده است. پوست لکه دار، مستعد آکنه و در نهایت پوست آسیب دیده باعث کاهش سطح اعتماد به نفس می شود و این شرایط پوستی به راحتی آزار دهنده است؛ اما دیگر نباید نگران این موضوع باشید، وقتی روغن گشنیز را همراه خود دارید. روغن گشنیز حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که از آسیب رادیکال آزاد محافظت می کند و باعث کاهش روند پیری پوست می شود.

خلاصه روغن گشنیز برای چین و چروک فوق العاده است و آن را کاهش می دهد. همچنین از پوست در برابر پرتوهای مضر ماوراء بنفش B محافظت می کند. کارشناسان معتقدند که روغن گشنیز به همراه برخی از روغن های دیگر برای درمان شرایط پوستی مانند آکنه، اگزما، پسوریازیس و بثورات قابل استفاده است. در برنامه روزمره خود می توانید از روغن گشنیز برای پوست استفاده کنید و آن را به صورت موضعی روی پوست خود ماساژ دهید. این ماده حاوی خواص ضد التهابی است که آن را به یکی از بهترین داروهای خانگی برای رفع مشکلات پوستی تبدیل می کند.

افزایش دهنده میل جنسی

۸- میل جنسی را افزایش می دهد: روغن گشنیز یکی از داروهای طبیعی است که می تواند در افزایش میل جنسی مؤثر باشد. این روغن زندگی متأهل شمارا پر رنگ می کند. توانایی تحریک در هر دو را افزایش می دهد. روغن گشنیز سرشار از چندین ماده مغذی سالم است که باعث از بین رفتن ناتوانی جنسی موقتی و مسائل جنسی چندگانه مانند اختلال نعوظ، سرخوردگی زن و مرد می شود. داشتن زندگی جنسی مناسب با روغن گشنیز از طرف متخصصان بسیار توصیه می شود؛ بنابراین، اگر شما نیز درگیر این مسائل هستید، باید به دنبال روغن گشنیز بروید و آن را جزئی از رژیم خود قرار دهید.

روغن گشنیز

روغن گشنیز

کاهش دهنده وزن

۹- باعث کاهش وزن می شود: هیچ کس اعتراف نمی کند که شکمی بزرگ یا چربی بیش از حد دارد، درست است؟ شما می توانید با روغن دانه گشنیز، خود را لاغر کنید. این ماده حاوی بسیاری از مؤلفه های سالم است که چربی های اضافی بدن شما را کاهش می دهد. باعث افزایش متابولیسم بدن می شود و از این رو مواد مغذی بیشتری جذب می شوند. روغن گشنیز سرشار از لیپولیز است و این به معنی کاهش لیپیدها است. به از بین بردن کلسترول و چربی ها کمک می کند که باعث کاهش کل چربی بدن می شود و به شما زیبایی ایده آل را می دهد که تا به حال آرزو کرده اید. دیگر مجبور نیستید به فکر لیپوساکشن و سایر روش های جراحی باشید که اثرات منفی بر سلامتی شما دارند.

پاکسازی خون

۱۰- روغن گشنیز به پاک‌سازی خون شما کمک می کند: روغن گشنیز یک سم زدایی عالی است و تمام سموم موجود در بدن شما را از بین می برد. این روغن یک ماده آلی است که به دلیل خاصیت پاک کنندگی بسیار مشهور است. سموم وارد شده به خون شما مانند اسید اوریک، فلزات سنگین، سرطان زا و سایر هورمون‌های سمی که توسط خود بدن تولید می شود را از بین می برد. به دلیل خاصیت از بین بردن سموم به عنوان دستگاه تصفیه خون شناخته می شود.

درمان گرفتگی ها

۱۱- روغن گشنیز اسپاسم ها و گرفتگی ها را درمان می کند: آیا به دلیل گرفتگی های مکرر نمی توانید امسال بهترین ورزشکار باشید؟ اگر روغن گشنیز را انتخاب کنید، می توانید یکی از بهترین ها باشید. یک ماده آلی و طبیعی است که به شما کمک می کند تا با این گرفتگی ها کنار بیایید و سال آینده بهترین ورزشکار باشید. ثابت شده است که روغن گشنیز یکی از بهترین روغن طبیعی برای از بین بردن تمام گرفتگی ها و اسپاسم است. همه مشکلات گرفتگی ران ها و روده ها و همچنین سرفه های شما را تسکین می دهد. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که در زندگی روزمره خود از روغن گشنیز استفاده کنید و صبور باشید؛ اما همیشه قبل از استفاده از این روغن با پزشک خود مشورت کنید، زیرا او اطلاعات بیشتری در مورد فیزیولوژی بدن شما می داند.

جلوگیری از بوی بد بدن

۱۲- روغن گشنیز می تواند به عنوان یک دئودورانت شگفت آور استفاده شود: البته که شما حاضر نیستید کسی از بوی بد بدن شما رنج ببرد. خوب، روغن گشنیز یک دئودورانت طبیعی است و می تواند باعث جلوگیری از بوی بد بدن شود. این روغن در صورت مخلوط شدن با مقداری آب با استفاده خوراکی می تواند همه بوی نامطبوع بدن را از بین ببرد و همچنین رشد باکتری ها را در یک منطقه خاص یا معده شما محدود کند. عالی است، درست است؟ همچنین می توانید روغن گشنیز را در آب اضافه کرده و از آن به عنوان خوشبو کننده دهان استفاده کنید. به این ترتیب می توانید از تمام مزایای احتمالی روغن گشنیز استفاده کنید.

بهبود هضم غذا

۱۳- روغن گشنیز باعث بهبود هضم بدن می شود: هضم بهتر نشانه سلامتی شماست. روغن گشنیز به عنوان یک اکسیر طبیعی عمل می کند که شامل تعدادی از مؤلفه هاست و می تواند هضم را بهبود بخشد و سوخت و ساز بدن را حفظ کند.

عوارض مصرف روغن گشنیز :

عوارض خاصی برای این گیاه گزارش نشده است ولی اگر در مصرف آن زیاده روی کنید ، ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد.

افرادی که داروهای دیابت استفاده می کنند و یا قند خون پایینی دارند ، در مصرف این روغن احتیاط کنند.

مصرف بیش از اندازه این ماده باعث خواب آلودگی، احساس خستگی، گنگی و بی حسی  می شود.

زنان باردار و شیرده نباید از آن استفاده کنند.

قبل از استفاده از روغن آن را با روغن حامل رقیق کنید تا از سوختگی پوست جلوگیری شود.

این روغن سمی و حساسیت زا نیست و اگر به صورت رقیق استفاده شود سبب بروز التهابات پوستی نمی شود

این روغن را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

قبل از استفاده از روغن گشنیز احتیاط کنید:

از نظر خطرات سلامتی هیچ چیز جدی وجود ندارد، اما اگر بیش از حد مصرف شود، خطرناک است. قبل از استفاده روغن با پزشک صحبت کنید. همچنین قبل از استفاده از روغن آن را با روغن حامل رقیق کنید تا از سوختگی پوست جلوگیری شود.

نکته مهم:

بیشترین میزان تأثیرگذاری گیاهان دارویی متعلق به عصاره‌های خالص گیاهان دارویی است و بعدازآن می‌توان به مکمل‌هایی نظیر کپسول‌ها اشاره کرد. کمترین میزان اثرگذاری هم متعلق به عرق و چای و دم‌نوش است.