خود ارضایی دختر

خود ارضایی دختر
2 آذر 1402
394 بازدید

خودارضایی در زنان و دختران با عوارض زیادی همراه است و آسیب‌ های روانی و جسمانی را برای فرد به همراه دارد. در خودارضایی، زن با تحریک جنسی عضو تناسلی خود، سعی در تجربه ارگاسم و لذت جنسی دارد. از آنجا که امکان بررسی این رفتار در جامعه وجود ندارد نمی ‌توان آمار دقیقی از […]

خودارضایی در زنان و دختران با عوارض زیادی همراه است و آسیب‌ های روانی و جسمانی را برای فرد به همراه دارد. در خودارضایی، زن با تحریک جنسی عضو تناسلی خود، سعی در تجربه ارگاسم و لذت جنسی دارد. از آنجا که امکان بررسی این رفتار در جامعه وجود ندارد نمی ‌توان آمار دقیقی از آن به دست آورد. آنچه که مهم است توجه به پیامدهای مثبت و منفی این رفتار است.

در خودارضایی، زن با تحریک جنسی عضو تناسلی خود، سعی در تجربه ارگاسم و لذت جنسی دارد. به علت حساسیت ‌های فرهنگی بررسی کردن شیوع خودارضایی در دختران کار دشواری به نظر می ‌رسد. بسیاری از بانوان علی ‌رغم انجام دادن آن، در موردش صحبت نمی‌ کنند و قصد در پنهان کردنش را دارند. اما آمارهای متفاوتی که در جوامع مختلف به دست می آید بین 40 تا 80 درصد می‌ تواند متغیر باشد.
در سنین مختلف این امر شیوع متفاوتی دارد. ولی از همین آمارهای پراکنده کاملا واضح است قشر زیادی از بانوان یک جامعه و حتی جامعه ما خودارضایی انجام می ‌دهند ولی به خاطر احساس گناه، قبح عمومی آن، دستورات دینی و سایر مسائل مبادرت به پنهان کردن آن می‌ کنند.

دلایل خودارضایی زنان

خودارضایی زنان و دختران معمولا در شرایطی صورت می ‌گیرد که فرد دسترسی به رابطه جنسی ندارد. این مسئله به خصوص در دوران نوجوانی و بلوغ که میل جنسی به تازگی بیدار می شود و فرد تمایل به کشف تجربه ها و لذت های جدید دارد بیش تر دیده می شود.

اگر شما رابطه جنسی دارید و باز هم به خودارضایی ادامه می ‌دهید بررسی کنید که علت آن چیست و حتما با شریک تان در این مورد صحبت کنید. صحبت کردن در مورد این گونه مسائل و راهنمایی کردن همسرتان برای انجام دادن کارهای لذت بخشی که شما دوست دارید می‌ تواند راهگشا باشد. اما اگر در این ارتباط مشکل دارید و نمی‌توانید با صحبت کردن مشکل تان را حل کنید، حتما به یک روانشناس و زوج درمانگر جهت دریافت مشاوره جنسی و روابط زناشویی مراجعه کنید.

مضرات خودارضایی دختران

احتمالا تا به حال در مورد ضررهای بی شمار خودارضایی چیزهایی شنیده اید. برای مثال برخی ادعا می کنند این عمل باعث مشکلاتی نظیر کاهش بینایی و ریزش مو می شود و به طور کل سلامت جسمی را تهدید می کند. این در حالی است که پژوهش ها تاکنون این موارد را تایید نکرده اند و بر این موضوع تاکید دارند که آسیب های خودارضایی بیش از اینکه به جسم مربوط باشند به سطح روان برمی گردند. اما اکثر افراد از این موضوع اطلاع چندانی ندارند و آن ها را نادیده می گیرند. ما در ادامه به مهم ترین عوارض روانی خودارضایی در زنان و دختران اشاره کرده ایم.

خود ارضایی دختر

خود ارضایی دختر

بروز مشکلات جنسی در آینده

تجربه خودارضایی به خودی خود امر آسیب زایی نیست و در جریان رشد جنسی و به خصوص دوران بلوغ بسیاری از افراد آن را امتحان می کنند. اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که این عمل را همیشه در یک وضعیت خاص و در دفعات زیاد انجام می‌ دهید، موضوع نگران کننده می‌ شود چرا که اگر بعدا در شرایط دیگری قرار بگیرید، نمی‌ توانید برانگیخته شده و به ارگاسم برسید. در واقع بسیاری از زنان و دخترانی که عادت به خودارضایی دارند در رابطه جنسی با همسر خود دچار مشکلاتی می شوند که لذت جنسی واقعی را از آن ها می گیرد. البته این مسئله به معنای فاجعه نیست بلکه با دریافت مشاوره جنسی می‌ توانید عادتتان را تغییر داده و مسئله را حل کنید.

از دست دادن پرده بکارت

حفظ بکارت در جامعه ما برای بسیاری از افراد اهمیت دارد و از دست دادن آن می تواند فرصت های ازدواج بسیاری از دختران را محدود کند. از همین رو خودارضایی در دختران معمولا با ترس از دست دادن پرده بکارت همراه می شود. همایند شدن نگرانی با عمل جنسی می تواند باعث شود که در این زمینه شرطی شوید و بعدها در ارتباط جنسی با وجود آزادی عمل همواره سطحی از تنش و ناراحتی بی دلیل را تجربه کنید.

بروز مشکلات روان شناختی

عمل خودارضایی در بسیاری از فرهنگ ها امری نکوهیده است. همین مسئله باعث می شود که بسیاری از افراد پس از انجام این عمل دچار احساس گناه شوند. تجربه مکرر احساس گناه اضطراب زیادی را به روان انسان تحمیل می کند و می تواند در بلند مدت منجر به اختلالات روانشناختی خاصی نظیر افسردگی و اضطراب فراگیر شود. در این شرایط کمک گرفتن از یک روانشناس به شما کمک می کند تا بتوانید عادت خودارضایی را کنار بگذارید و آسیب های ناشی از آن را درمان نمایید.

اعتیاد به خودارضایی

امروزه متخصصان بر این باورند که علاوه بر مواد مخدر برخی رفتارهای تولید کننده لذت نیز می توانند منجر به حالت های اعتیادی شوند و باید در مورد آن ها آگاهی بخشی بیش تری صورت بگیرد. اعتیاد به خودارضایی یکی از این موارد است که جدیدا مورد توجه متخصصان قرار گرفته است. افرادی که دچار این مشکل هستند معمولا مشغولیت ذهنی زیادی در مورد خودارضایی دارند.

برای رهایی از تنش های روزمره دائما به این کار پناه می آورند و در صورت انجام ندادن آن احساس فشار و اجبار خاصی را تجربه می کنند که می تواند جنبه های مختلف زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار داده و مختل نماید. در این شرایط روانشناسان با به کارگیری روش های درمانی مختلف به شما کمک می کنند تا این رفتار را کنار بگذارید و آن را ترک نمایید.

علائم اعتیاد به خودارضایی

باعث ناراحتی و پریشانی در زندگی می شود.
برای رهایی از استرس به دفعات اقدام به خودارضایی می کنید.
خودارضایی را به رابطه جنسی با همسر ترجیح می دهید.
به دفعات زیاد به خود آسیب زده و دچار عفونت شده اید.
برای یافتن مکان خلوت بی قرار می شوید.
دائما احساس نیاز به خودارضایی دارید.
به تدریج کیفیت رابطه زنانشویی کاهش می یابد و فضای سرد بر رابطه حاکم می شود.
انزوا و دوری از دیگران را به ماندن در جمع ترجیح می دهد.

روش های ترک خودارضایی زنان

سرگرم کردن خود و پر کردن اوقات فراغت با روش های موثر
پرهیز از تنهایی
تخلیه انرژی با ورزش مداوم
اصلاح رژیم غذایی با غذاهای سرد
پرهیز از پوشیدن لباس های تنگ و برهنه خوابیدن
از بین بردن احساس گناه در خود و پذیرش خودارضایی