روش جلا دادن سنگ

روش جلا دادن سنگ
26 آبان 1402
1542 بازدید

پیرو درخواست بسیاری از دوستان که پرسیده بودند چگونه سنگ را براق کنیم, در این نوشته سعی می کنیم که نحوه تمیز کردن سنگ کف مرمر یا اصولا هر نوع سنگ خانه را به خوبی برایتان تشریح نماییم. یادتان باشد که بایستی مراحل را به صورت دقیق خوانده و به همین صورت اجرا نمایید. در […]

پیرو درخواست بسیاری از دوستان که پرسیده بودند چگونه سنگ را براق کنیم, در این نوشته سعی می کنیم که نحوه تمیز کردن سنگ کف مرمر یا اصولا هر نوع سنگ خانه را به خوبی برایتان تشریح نماییم. یادتان باشد که بایستی مراحل را به صورت دقیق خوانده و به همین صورت اجرا نمایید. در این صورت شما کفی فوق العاده زیبا و جذاب خواهید داشت که هر میهمان شما را مسحور خود خواهد کرد.

به طور کلی، بایستی بگوییم که سنگ های مرمر و در کل انواع سنگ، امروزه زیبایی فوق العاده ای داشته و در تمام جاهای ساختمان به کار گرفته می شوند. بسیاری از کارفرمایان به همین دلیل همواره این نوع سنگ را برای فضاهای مختلف داخل ساختمان خود بر می گزینند. با این حال نکته ای که وجود دارد، چالش شیوه تميز كردن سنگ كف است. با این حال شما به کمک این آموزش قادر خواهید بود که این کار براق كردن سنگ مرمر را به درستی و با شیوه اصولی اش انجام دهید.

روش جلا دادن سنگ

روش جلا دادن سنگ

اگر شما سری به بازار بزنید و از فروشگاه های لوازم ساختمانی، سراغ شوینده های سنگ کف را بگیرید، با انواع برندهای ایرانی و خارجی محصولات شوینده کف رو به رو خواهید شد. به عنوان اولین توصیه این نکته را از ما داشته باشید که برای برق انداختن سنگ کف بهتر است از این محصولات استفاده کنید.

نکته » همینجا بهتر است یادآور شویم که اگر حوصله تهیه شوینده کف را نداشتید، می توانید از مایع ظرفشویی (ریکا) یا صابون برای پاک کردن سنگ کف خانه بهره ببرید. 

دلیل توصیه ما از شوینده های کف، عملیات بررسی pH است. اگر بخواهیم به صورت ساده برایتان توضیح دهیم، در کارخانه تولید شوینده سنگ ، آزمایشگاه ارزیابی و کنترل کیفیت (QC) وجود دارد. در این آزمایشگاه ها کلیه مواد شوینده بر روی انواع سنگ با سختی های مختلف تست می شوند. با توجه به این موضوع ، خروجی همه این آزمایشگاه ها، درصد استاندارد و بهینه کلیه مواد شیمیایی و تست pH است. pH همان گونه که می دانید، فاکتور تعیین اسیدی یا بازی بودن این مواد است و فاکتوری بسیار حساس می باشد. شاید باور نکنید که تنها ذره ای خطا و اشتباه در این فاکتور، می تواند باعث کاهش ده سال عمر سنگ کف شما در ساختمان شود. پس اگر قصد برق انداختن سنگ کف را دارید، بهتر است که از شوینده های مخصوص استفاده کنید که تصویر زیر یکی از آن ها را نشان می دهد:

جلا دهنده سنگ مرمر و سرامیک غیراسیدی به منظور تميز كردن سنگ مرمر

جلا دهنده سنگ مرمر و سرامیک غیراسیدی به منظور تميز كردن سنگ مرمر

برخی بدون هیچ گونه تخصص و دانش و اطلاعاتی، خیلی راحت روی سنگ جوهر نمک ریخته و آن را تمیز می کنند. اگرچه خروجی بعد کار بسیار زیبا و عالی است، اما عوارض بعدی جوهرنمک وحشتناک خواهد بود. تنها پس از گذشت چند سال سنگ کف به شدت وحشتناکی فرسوده خوااهد شد. لذا توصیه می کنیم که حتما و حتما از متریال های استاندارد برای تمیز کردن سنگ مرمر استفاده و به هیچ عنوان سراغ راه هایی مثل جوهرنمک نروید. حتی در کفسابی نیز متخصصان هرگز از جوهرنمک استفاده نمی کنند.

پس از تهیه پاک کننده شما می بایست به ترتیب گام های زیر را دنبال نمایید.

1- سطلی کاملا تمیز را برداشته و آن را با آب سرد و تمیز پر کنید. (یادتان باشد که به هیچ عنوان از آب گرم و داغ استفاده نکنید. برخی بدین باورند که آب داغ بهتر می تواند سطوح را تمیز نماید. اما به شما توصیه می کنیم که نحوه استفاده و دستور العمل پاک کننده کف را جدی بگیرید. در حقیقت آنزیم های خاصی در برخی مواد شوینده وجود دارد که به سادگی می توانند کف شما را تمیز نمایند. آب داغ اثر این آنزیم ها را خنثی کرده و یا آن ها را تضعیف می کند. پس باز هم تاکید می کنیم که از آب سرد استفاده شود.)

گام اول در چگونه سنگ را براق کنیم - پر کردن سطل از آب

گام اول در چگونه سنگ را براق کنیم – پر کردن سطل از آب

2- مواد شوینده را در آب سرد بریزید. همان گونه که گفتیم این مواد ، می بایست از لحاظ اسیدی و بازی بودن در حالت خنثی باشند. در ریختن این مواد عجله نکرده و به اندازه از آن مصرف نمایید.

گام دوم روش جلا دادن سنگ مرمر - افزودن شوینده

گام دوم روش جلا دادن سنگ مرمر – افزودن شوینده

3- به کمک کف شوی خود، به آرامی همانند همیشه روی سطوح را تی بکشید. یادتان باشد برای این که مواد شوینده به همه نقاط کف برسد، هیچ نقطه ای را به حالت خشک باقی نگذارید.

گام سوم چگونه سنگ کف را براق کنیم - تی کشیدن به آرامی

گام سوم چگونه سنگ کف را براق کنیم – تی کشیدن به آرامی

4- پس از آن که یک بار به آرامی کل کف را تی کشیدید، سطل را پر از آب تمیز کرده و به کمک این آب ، دوباره روی آن بکشید تا کف پاک شود.

گام چهارم براق كردن سنگ كف - تی کشیدن دوباره با آب

گام چهارم براق كردن سنگ كف – تی کشیدن دوباره با آب

5- برای این که کار قابلیت دیده شدن داشته باشد، شما می بایست برای چند ساعت مانع تردد در مکان شسته شده شوید. به همین منظور، می توان مسیری انحرافی را برای عبور عابران در نظر بگیرید.

گام پنجم براق كردن سنگ مرمر - صبر برای خشک شدن کف

گام پنجم براق كردن سنگ مرمر – صبر برای خشک شدن کف

6- با توجه به این که ما در مراحل بالا، یک تمیز کردن نسبتا سطحی و ایمن از هر گونه آسیب به سنگ کف را برایتان یادآور شدیم، بعید نیست که علائم خراش و یا قسمت هایی که به مواد خاصی آغشته هستند، در این پروسه پاک سازی نشوند. برای این منظور شما باید به کمک یک دستمال ( ترجیحا پشمی یا نمد یا هر دستمال نسبتا سخت ) و مایع پاک کننده ، این نقاط را یکی یکی پاک نمایید.

گام ششم - پاک کردن خراش ها با حرکت مستقیم دستمال

گام ششم – پاک کردن خراش ها با حرکت مستقیم دستمال

یادتان نرود که در این پروسه، شما می بایست دستمال را روی نقطه به صورت خطی حرکت داده و اکیدا از حرکت دورانی پرهیز نمایید. حرکت دایره وار یا دورانی در این موارد، باعث می شود که خراش روی سنگ گسترش بیابد.

اگرچه راه بالا، تکنیکی فوق العاده برای تمیز کردن سنگ مرمر است، با این حال فراموش نکنید که این تکنیک، یک تکنیک خانگی بوده و جدا از زمان و هزینه، کیفیت کار نهایی نیز در حد معمولی رو به پایین می باشد.

انجام کفسابی با شوینده مخصوص سنگ کف

انجام کفسابی با شوینده مخصوص سنگ کف

سخن آخر: استفاده از روغن مخصوص سنگ مرمر و براق کننده سنگ کف یا واکس سنگ مرمر به چه صورت است؟

برخی سوال می کنند که آیا روغن مخصوصی برای نگهداری از سنگ مرمر وجود دارد؟ بهترین براق کننده برای سنگ کف چیست؟ در پاسخ باید اذعان کنیم که هیچ روغن و واکس سنگ مرمر وجود ندارد. شما برای نگهداری بهتر از سنگ می توانید آن را تمیز کنید. به تصویر زیر نگاه کنید:

برق انداختن سنگ کف

برق انداختن سنگ کف

عزیزان بسیاری از ما بارها پرسیده اند که اگر واقعا سنگ مرمر، روغن و یا واکس مخصوصی ندارد پس علت براق بودن این مورد بالا چیست؟ در جواب باید بیان کنیم که علت آن اجرای کفسابی ایتالیایی بوده که سنگ را آینه ای و زیبا می کند. این نوع کفسابی با لقمه های ایتالیایی مخصوص انجام شده (که در حال حاضر به ایران بسیار سخت وارد می شود.) و اگر می خواهید درباره آن بیشتر بخوانید به صفحه کفسابی مراجعه فرمایید.