بهترین دکتر برای درمان شپش

بهترین دکتر برای درمان شپش
5 تیر 1403
389 بازدید

چنانچه خود شما یا فرزندتان شپش سر داشته باشید این موضوع می تواند برای شما خیلی آزار دهنده باشد اما خبر خوب این است که شپش سر باعث انتقال هیچ بیماری به شما نمی شود و به علاوه با درمان مناسب، می توانید از دست شپش رهایی یابید. بنابراین در این مقاله قصد داریم روش […]

چنانچه خود شما یا فرزندتان شپش سر داشته باشید این موضوع می تواند برای شما خیلی آزار دهنده باشد اما خبر خوب این است که شپش سر باعث انتقال هیچ بیماری به شما نمی شود و به علاوه با درمان مناسب، می توانید از دست شپش رهایی یابید. بنابراین در این مقاله قصد داریم روش های مناسبی را برای شناسایی شپش سر و درمان آن به شما آموزش دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

نشانه های بیماری

بزاق و ترشحات شپش سر محرک بوده و باعث خارش قابل توجه می شود. اما تقریبا همه ی افراد با اطلاع یافتن از وجود شپش سر در نزدیکان خود، ناگهان دچار خارش سر می شوند. بنابراین طبیعی است که صرفا وجود خارش کافی نبوده و لازم است که معاینه و بررسی دقیق تری انجام شود. خیلی از اوقات هم، مدرسه یا همسایگان ممکن است شما را از وجود شپش در دانش آموزان مطلع کنند و لازم است که شما، خانواده خود را از این نظر بررسی نمائید. خارش ایجاد شده به دلیل تغذیه شپش بیشتر در شب ها و نقاط خارش بیشتر در نواحی بالا و پشت گوش شایع تر است.
شپش سر اغلب با چسبیدن به قاعده مو، خود را از چشمان شما مخفی می کند؛ ضمن این که از نور و گرما گریزان بوده، غالبا دور از تاج سر قرار می گیرد لذا بیشتر مشاهده رشک های چسبیده به سر است که شک به بیماری را بر می انگیزد.

بهترین دکتر برای درمان شپش

بهترین دکتر برای درمان شپش

تشخیص شپش سر

در ابتدا باید بررسی کنید که فرزندتان شپش سر دارد یا خیر. برای انجام این کار باید فرزندتان را زیر نور نشانده و موهایش را به چند قسمت جدا تقسیم کرده و هر قسمت را به دقت بررسی کنید.
به دنبال تخم های حشره شپش که Nit نامیده می شوند، بگردید. تخم شپش، شبیه دانه های ریز سفیدی است که به موها چسبیده باشد. برخلاف شوره سر، شپش سر به راحتی از سر جدا نمی شود و کاملا به مو می چسبد. اگر به تخم شپش نور تابیده نشود، ممکن است زرد، قهوه ای و یا برنز رنگ به نظر بیاید. اما اگر به آن نور بتابانید، به رنگ شفاف بوده و در دو سانتی متری کف سر و روی موها می توانید آن ها را پیدا کنید. شپش های بالغ و تخم های شپش، بیشتر بر روی موهای پشت گوش ها، پشت سر و بالای گردن مشاهده می شوند.

درمان شپش سر

اگر خودتان یا فرزندتان شپش سر دارید حتما به بهترین متخصص پوست و مو برای درمان مراجعه نمایید. متخصص پوست و مو معمولا شامپو و محلول های شیمیایی مخصوصی را برای شما تجویز می کند که با استفاده از آن ها شپش سر به طور کامل از بین می رود. محصولات مختلفی برای درمان شپش سر وجود دارند که همگی برای درمان آن موثر هستند اما با توجه به شدت بیماری باید بهترین درمان توسط متخصص پوست و مو و زیبایی انتخاب شود.

مراحل استفاده از این داروها به شرح زیر هستند:

ابتدا شامپو را به سر خود زده و کامل مالش دهید تا کف کند. سپس برای چند دقیقه بگذارید شامپو روی سرتان بماند و بعد سرتان را بشویید.
بعد از شامپو کردن مو، موهای خیس را با یک شانه ریز که در جعبه شامپو یا محلول قرار دارد به طور کامل و با دقت شانه کنید. دندانه این شانه ها خیلی به همدیگر نزدیکتر از شانه های معمولی هستند و خیلی بهتر می توانند شپش ها و تخم های آن ها را از روی موی سر حذف می کنند.
قبل از استفاده از محصولات شپش، موی خود را با شامپوی معمولی بشویید و سپس محصولات ضد شپش را استفاده کنید تا بیشترین تاثیر را داشته باشند. با توجه به اینکه شامپوها و محلول های ضد شپش، شپش های بالغ را بهتر از تخم های شپش می توانند از بین ببرند و معمولا توصیه می شود تا از این شامپوها یا محلول ها به مدت ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید. این کار کمک می کند تا تخم های شپشی که در این مدت شپش بالغ تبدیل می شوند، هم از بین بروند و در نتیجه شپش سر کاملا درمان شود.
به مدت چند هفته، یک مرتبه در روز موها را با شانه مخصوص شانه کنید تا اطمینان حاصل شود که شپش یا تخم شپشی بر روی سر باقی نمانده است. معمولا انجام این کار با موهای خیس راحت تر است.

دکتر برای درمان شپش

دکتر برای درمان شپش

نکات ضروری برای درمان شپش سر

1. با استفاده از آب گرم تمام لباس ها، ملافه ها، لحاف، روبالشی، بالش، تشک و هر چیزی را که در تماس با موی فرد می باشد به طور کامل بشویید.
۲. وسایلی که قابل شستشو نیستند، مثل اسباب بازی ها و عروسک ها را به مدت چند هفته در پلاستیک دربسته قرار دهید.
۳. کف خانه، موکت، مبلمان و تمام اثاثیه خانه را به طور کامل جاروبرقی بکشید اما از اسپری های ضد شپش در خانه و بر روی وسایل استفاده نکنید زیرا این اسپری ها در صورت استشمام می توانند بیشتر از خود شپش سر برای بدن شما و فرزندتان مضر باشد.
۴. شپش ها معمولا مدت زمان خیلی زیادی روی سر انسان زنده نمی مانند بنابراین بیشتر تلاش خود را صرف شانه کردن دقیق موهای خود کنید.
۵. شپش ها معمولا وقتی که بچه ها از کلاه یا شال گردن همدیگر استفاده می کنند و یا از شانه های همدیگر استفاده کرده و یا سرشان با هم تماس پیدا می کند انتقال می یابند. بنابراین به فرزندان خود آموزش داده که از وسایل شخصی دیگران استفاده نکنند و وسایل شخصی شان را با کسی به طور مشترک استفاده نکنند.

علل ناموفق بودن درمان

در برخی از موارد پزشکان در كلينيك با بيمارانی مواجه می شوند كه علی رغم اينكه چندين نوبت تحت درمان قرار گرفته اند و به پزشكان مختلفی مراجعه كردند و از درمان های خانگی هم استفاده كرده اند؛ ولی همچنان درگير بيماری شپش هستند و شپش ازسر خودشان يا بچه های آن ها ريشه كن نشده است. علل مقاومت به درمان و شكست درمان در اين افراد متعدد است.

نتیجه گیری

شپش سر یکی از بیماری های مو است که نیاز است به موقع درمان شود بنابراین در صورتی که این بیماری را دارید برای درمان حتما به یک متخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه نمایید.