بلغم زدا

بلغم زدا
10 تیر 1403
312 بازدید

در مورد این که قویترین داروی ضد بلغم چه دارویی است و از چه ترکیبی باید استفاده شود که بهترین تاثیر را روی بدن بگذارد داروی امام صادق یا بلغم زدا که با نام گیاه مصطکی شناخته می شود یکی از این موارد است. البته بهتر است بدانید که اگر در فصل پاییز یا زمستان […]

در مورد این که قویترین داروی ضد بلغم چه دارویی است و از چه ترکیبی باید استفاده شود که بهترین تاثیر را روی بدن بگذارد داروی امام صادق یا بلغم زدا که با نام گیاه مصطکی شناخته می شود یکی از این موارد است. البته بهتر است بدانید که اگر در فصل پاییز یا زمستان باشیم و استفاده از سردیجات را کم نکنیم باز هم با این مشکل مواجه خواهیم شد؛ همان طور که مي دانيد در بدن همگی ما ۴ خلط ( دم، صفرا، بلغم و سودا) موجود است. هر یک از این اخلاط که ميزان شان از حد طبيعي بیش تر شود می گوییم آن خلط غلبه نموده است. غلبه اخلاط مشکلات بسياري برای بدن ایجاد مي کند که این مشکلات می توانند خودشان را در اندام های مختلف به طرق گوناگون نشان دهند.

غلبه بلغم چیست؟

حال می خواهیم بدانیم غلبه بلغم چیست؟ و در هر یک از اندام ما چه مشکلاتی ایجاد می کند؟
بلغم یکی از خلط های چهارگانه ( اخلاط اربعه) در طب اخلاطی است. به نظر حکیمان طب اسلامی این خلط طبعی سرد و مرطوب دارد و استفاده زیاد خوراکي های سردي بخش سبب ازدیاد این خلط در بدن مي شود .

مصطکی و بلغم

مصطکی و بلغم

اما چه راه حلی برای رفع کامل بلغم وجود دارد؟

جواب این است که اعتدال در همه اخلاط بدن نیاز است و از بین رفتن بلغم معنا ندارد؛ اما با کمی آشنایی در مورد طبیعیت سرما، گرما، رطوبت و خشکی هر خوراکی ای که می خواهیم میل کنیم مخصوصا بسته به آن فصلی که داخل آن قرار داریم می توان از غلبه مزاج جلوگیری کرد و اعتدال بدن را رعایت کرد. پس قویترین داروی ضد بلغم؛ خوراکی هایی است که لازم است همراه با مصلحش میل کنید که اعتدال را برقرار کند؛ یا بعضی از آن ها را کمتر میل کنید و از خوردن بعضی موارد هم به کلی اجتناب کنید. همراه ما باشید تا به طور کلی مسئله غلبه بلغم را بررسی کرده و مواردی که باعث کاهش رطوبت و سردی بدن می شود را با یکدیگر بررسی کنیم .

راه های طبیعی کاهش غلبه بلغم

درمان غلبه بلغم کار دشواری است و باید در کنار ترکیبات و داروهایی که استفاده می کنید بعضی از این موارد را رعایت کنید که هم زودتر به نتیجه برسید و هم با رعایت این موارد و جای دادن آن در برنامه روزانه از غلبه دوباره این موجود سرسخت جلوگیری کنید:
1) مسواک زدن : رسول خدا (ص) در بحار الانوار، ج ۷۷ ص ۳۴۱ می فرماید : مسواک زدن ده خاصیت دارد، دهان را از میکروب و باکتری پاکسازی می کند، موجب خشنودی خدا می شود و درجات انسان را هفتاد برابر زیاد می کند. همچنین بوی بد دهان را رفع کرده دندان ها را سفید و لثه ها را محکم می سازد و بلغم را قطع می کند.
2) زیاد شانه زدن : زیاد شانه زدن و مرتب کردن موهای سر از موارد دیگر قطع بلغم است؛ این کار باعث می شود رطوبت بلغمی از بدن خارج شده و در روایتی از امام باقر (ع) به این مورد اشاره شده است ( بحار الانوار ج۵۹ ص۲۰۵) : زیاد شانه کردن موها، بلغم را برطرف می کند و مرتب کردن موها رطوبت بلغمی را برطرف می کند.
3) خوردن عسل : عسل برای همه مزاج ها از جمله مزاج بلغم بسیار مناسب است؛ امام رضا در این باره می فرماید (مستدرک الوسائل ج ۱۶ ص۳۶۶) : عسل برای همه بیماری ها شفاست و اگر کسی یک انگشت عسل در حالت ناشتا میل کند؛ بلغم را قطع می کند و صفرا را می شکند و مره سودا را قطع می کند و صفرا را می شکند و در حالتی که با عسل استفاده شود برای تقویت حافظه بسیار مفید است.

مصطکی و بلغم

مصطکی و بلغم

4) استفاده از شکر نیشکر : بسیاری از مردم مزه ی شکر نیشکر را دوست ندارند و به همین خاطر از آن استفاده نمی کنند؛ اما چنان چه ذائقه تغییر کند متوجه خواهید شد که این نوع شکر هم طعمی فوق العاده دارد؛ مقدار کمی از این شکر خستگی را رفع می کند و باعث از کم شدن غلبه بلغم می شود. همچنین این نوع شکر برای افراد دیابتی شکر مناسب تری می باشد.
5) خرما : خرما یکی دیگر از مواردی است که باعث قطع غلبه بلغم و رطوبت خواهد شد. خوردن خرما با آب درمان یبوست هم هست؛ زیرا فردی که دچار یبوست می شود خشکی بر بدنش غالب می شود و خرما با آب رطوبت بدن را زیاد می کند. همچنین میل کردن خرما با آب باعث چاق شدن انسان می شود؛ چرا که بلغم باعث چاقی می شود مصرف خرما با آب هم رطوبت بدن را زیاد می کند پس بهتر است برای کاهش غلبه بلغم خرما بدون آب میل شود.
6) خوردن سویق : یکی از فواید مصرف کردن سویق در حالت صبح ناشتا این است که بلغم خشک را رفع می کند. امام صادق (ع) در المحاسن ج ۲ ص ۴۸۹ می فرماید : سه مشت سویق خشک در حالت ناشتا، مره ها و بلغم را خشک می کند تا جایی که دیگر هیچ چیزی باقی نمی گذارد.
7) پیاز : امام صادق (ع) درباره پیاز صحبت می کرد و فرمود پیاز بوی دهان را خوش می کند و بلغم را از بین می برد و لثه را محکم می کند.
8) مصرف سیب : یکی از قواعد طبی در طب سنتی درمان با ضد آن است ولی خداوند متعال قادر است یکی از دو چیزی که مزاجشان مثل هم است را درمان دیگری قرار دهد؛ یعنی درمان با موافق مانند سیب که طبعش سرد است ولی در عین حال خداوند متعال آن را درمان غلبه بلغم قرار داده است.
9) مویز : پیامبر اکرم (ص) می فرماید : برشما باد خوردن مویز، زیرا مره را برطرف و بلغم را قطع می کند و اعصاب را تسکین می دهد و خستگی را از تن می برد و اخلاق را خوش و نفس را خوش بو و هم و غم را برطرف می کند.
10) جویدن کندر : غلبه بلغم دندان ها را سست می کند و با جویدن کندر می توان از سستی دندان و غلبه بلغم جلوگیری کرد؛ امیرالمومنین (ع) می فرماید : جویدن کندر (نر یا ماده ) دندان ها را محکم می کند و بلغم را قطع کرده و بوی بد دهان را برطرف می کند.
11) استفاده از روغن زیتون : امام رضا (ع) در (مکارم الاخلاق ج۱،ص ۱۹۴۹( می فرماید : روغن زیتون چه غذای خوبی است، زیرا دهان را خوش بو و بلغم را فطع می کند و چهره را صاف می کند و اعصاب را تسکین می دهد و خستگی و عصبانیت را دفع می کند.
12) استفاده از آب فاتر : آب فاتر آبی است که یک بار جوشیده شود و بد میل شود؛ زیرا که استفاده از آب فاتر بلغم را قطع می کند و حرارت را در معده انسان خاموش می سازد.
13) حمام کردن : هرروز حمام کردن برای پاک سازی بلغم از بدن بسیار مفید است چون از طریق تعریقی که صورت می گیرد رطوبت ها از بدن خارج می شود.
14) اجتناب از خوردنی های سرد مانند بستنی، گوجه فرنگی، برنج و … مخصوصا در فصل پاییز و زمستان؛ برخی داروی بلغم زد را می خورند و می گویند تا زمانی که این دارو را میل می کنیم حالمان خوب است اما وقتی نمی خوریم به حالت قبلی مان برمیگردیم ؛ و علت آن این است که آن ها کار هایی انجام می دهند که باعث ایجاد غلبه بلغم می شود و آن ها مرتب تکرار می کنند و باید این موارد را در کنار میل کردن این ترکیب رعایت کرد.
15) استفاده از داروی هاضوم : هاضوم ترکیبی از آویشن، زنیان و سیاهدانه

بلغم زدا

بلغم زدا

بلغم زدا یا گیاه مصطکی قویترین داروی ضد بلغم

در کنار مواردی که گفته شد گیاه مصطکی یا بلغم زدا که به اسم داروی امام صادق شناخته می شود یکی از ترکیباتی است که جزو قویترین داروی ضد بلغم است و می تواند به بهبود بیماری بلغم شما کمک کند. این ترکیب از مصطکی، کندر، آویشن زنیان و سیاهدانه عسل تشکیل شده و در کنار هم داروی بلغم زدا را تشکیل می دهند. توجه داشته باشید با توجه به سردیجاتی که امروزه میل می شود درمان غلبه بلغم بسیار دشوار است و حتما باید در کنار رعایت کردن مواردی که گفته شود از این دارو استفاده شود.

کاربرد داروی بلغم زدا ( گیاه مصطکی)

مناسب برای ضعف حافظه
مناسب برای ضعف چشم
مناسب برای ضعف گوش
مناسب برای پژمردگی پوست
مناسب برای بی حوصلگی
مناسب برای ریزش مو
مناسب برای خلط پشت گلو
مناسب برای سردی دست و پا
مناسب برای خواب بی موقع و بی حوصلگی روزانه
مناسب برای سفید شدن و کند شدن رشد و ریزش موها
مناسب برای افتادگی ابرو
مناسب برای سرطان لنف، چون ریشه اصلی این بیماری بلغم است.

دستور مصرف :

به اندازه یک فندق شب موقع خواب تا رفع کامل بلغم. افراد دو تا هفت سال نصف و زیر دو سال یک چهارم بزرگسالان میل کنند.