آموزش کار در کارواش

آموزش کار در کارواش
12 آذر 1402
1878 بازدید

همان طور که می دانید ، امروزه کسانی که خودشان شستشوی ماشین خود را به عهده می گیرند، رو به کاهش است؛ چرا که مدرنیته باعث شده که بیش تر افراد برای شستن ماشین به کارواش بروند و کار را به آن ها بسپارند. با این حال ، تحقیقات و بررسی ها نشان داده اند که […]

همان طور که می دانید ، امروزه کسانی که خودشان شستشوی ماشین خود را به عهده می گیرند، رو به کاهش است؛ چرا که مدرنیته باعث شده که بیش تر افراد برای شستن ماشین به کارواش بروند و کار را به آن ها بسپارند. با این حال ، تحقیقات و بررسی ها نشان داده اند که کار شستن ماشین از لحاظ روانشناسی بسیار برای روحیه شما خوب است . روانشناسان به افراد مسن یا افسرده توصیه می کنند که هفته ای یک بار ماشین را شسته و این کار را با فرزند خود انجام دهند. از این رو تصمیم گرفتیم که در این نوشتار به آموزش شستن ماشین برای شما عزیزان بپردازیم:

شستن ماشین باعث می شود که شخص اعتماد به نفس خود را تا حد زیادی افزایش دهد و احساس قدرت و استقلال بکند. چرا که برای این کار شما برای شستن ماشین خود تنها به یک شوینده ماشین، یک سطل و چند کهنه نیاز دارید. قبل از شروع به کار، به نکته ی زیر شدیدا دقت کنید.

نکته خیلی مهم درباره بهترین مایع برای شستن ماشین: بسیاری از عزیزان درباره بهترین مایع برای شستن ماشین از ما پرسیده بودند. باید بگوییم که برای شستن ماشین شوینده های فراوانی در بازار وجود داشته که می توانید آن ها را از کارواش تهیه فرمایید. اما دقت کنید تاکید می کنیم که هرگز از صابون، مایع ظرفشویی، مایع شیشه پاک کن و … برای شستن بدنه ماشین خود استفاده نکنید! فرمول این مواد برای بدنه ماشین پیش بینی نشده است. در نتیجه شما با استفاده از این مواد روی بدنه، ممکن است که لایه موم محافظ روی بدنه ماشین را پاک نموده و این خود سبب می گردد که ماشین شما زودتر رویش خش بیفتد. پس اگر شوینده ندارید، این کار را با آب خالی انجام دهید. 

بهترین مایع برای شستن ماشین و تنها مایع برای این کار، فقط همان مواد شوینده ماشین است که می توانید آن را از بازار تهیه فرمایید.

گام اول : سعی کنید که ماشین خود را اصلا زیر نور مستقیم خورشید پارک نکنید ، چرا که این کار سبب می شود که قطرات آب روی ماشین در اثر نور خورشید به سرعت تبخیر شوند و نتیجه این می شود که در انتهای کار ، جای قطرات روی ماشین شما خواهد ماند.

آموزش کار در کارواش » پارک در زیر سایه

آموزش کار در کارواش » پارک در زیر سایه

گام دوم : همه ی وسایل مورد نیاز اعم از شلنگ و شوینده و کهنه و سطل را در کنار ماشین خود قرار دهید. در راستای صرفه جویی در مصرف آب توصیه می کنیم که از شیلنگ استفاده نکنید و از جایگزین آن یعنی سطل آب استفاده فرمایید.

آموزش کارواش » جمع آوری وسایل لازم

آموزش کارواش » جمع آوری وسایل لازم

گام سوم : برچسب روی شوینده را مطالعه کرده و دستور العمل آن را بخوانید . سپس به مقدار لازم به داخل سطل آب شوینده را اضافه کرده و خوب مخلوط نمایید.

اموزش کارواش ایرانی » مخلوط شوینده با آب

اموزش کارواش ایرانی » مخلوط شوینده با آب

گام چهارم : یک سطل دیگر را با آب خالی پر کنید.

اموزش کارواش » تهیه یک سطل آب

اموزش کارواش » تهیه یک سطل آب

گام پنجم : این مرحله بسیار مهم است ولی متاسفانه توسط بسیاری نادیده گرفته شده و مشکل ساز می گردد. توصیه می کنیم که حتما و حتما بسته بودن تمام پنجره ها را کنترل کنید . چون اگر مخلوط حاوی مایع شویند به داخل ماشین نفوذ کند ، ممکن است که به صندلی ها و داخل ماشین آسیب برساند.

گام ششم : شیلنگ آب را باز کرده و غبار سطحی روی ماشین را بزدایید. توجه داشته باشید که اصلا به شیلنگ فشار نیاورید که ماشین به زور شسته شود. هدف این مرحله فقط خیس کرده ماشین بوده و این که گرد و غبار سطحی از ماشین زدوده شود.

آموزش کارواش ماشین » شستن گرد و غبار ماشین

آموزش کارواش ماشین » شستن گرد و غبار ماشین

گام هفتم: نکته مهم این است که دقت کنید حتی الامکان برف پاک کن ها را به صورتی قرار دهید که از شیشه جلوی اتومبیل جدا شده و در جای خودشان قرار گیرند.

آموزش شستن ماشین در کارواش » بالا بردن برف پاک کن ها

آموزش شستن ماشین در کارواش » بالا بردن برف پاک کن ها

گام هشتم: اسفنج را در آب مخلوط با شوینده ماشین بزنید و روی ماشین بچلانید تا آب کف آلود آن روی ماشین بریزد . پس از آن با اسفنج ماشین را بشویید . یادتان نرود که هرگز از وسایلی که بافت سخت دارند مثل مسواک کهنه و فرچه استفاده نکنید ، چرا که ماشین به سرعت خش می افتد.

نحوه شستن ماشین » شستن ماشین با اسفنج

نحوه شستن ماشین » شستن ماشین با اسفنج

گام نهم : یکی از اصول شستن ماشین این است که از قسمت های بالایی شروع کرده و یک دور کامل بزنید. سپس می توانید دوباره بازگشته و قسمت های به نسبت پایین تر را بشویید. در صورتی که به این موضوع توجه نداشته و ابتدا یک سمت ماشین را بشویید، آب سرازیر شده روی قسمت های پایینی جاری می گردد. بنابرین رد قسمت بالایی روی قسمت پایینی ماشین پس از خشک شدن خواهد ماند.

مراحل شستن ماشین » شستن ماشین از بالا به پایین

مراحل شستن ماشین » شستن ماشین از بالا به پایین

گام دهم : یادتان نرود که ما از مخلوط آب و شوینده فقط برای این منظور استفاده می کنیم که کثیفی ها را در آب حل کنیم ، پس سعی کنید که پس از استفاده از اسفنج آغشته به مواد شوینده ، حتما اسفنج را در آب خالی بزنید و شست و شو را با آن ادامه دهید .

نحوه شستن ماشین با آب کم » شستن ماشین با اسفنج و زدن آن در آب

نحوه شستن ماشین با آب کم » شستن ماشین با اسفنج و زدن آن در آب

گام یازدهم : پس از این که هر بخش شسته شد ، روی آن شیلنگ بگیرید و آن را کامل شست و شو دهید. یادتان نرود که اگر جایی را به صورتی که نیمه خیس است رها کنید ، وقتی آب روی آن خشک شود ، رد قطره های آب روی ماشین شما خواهد ماند . برای همین منظور حتما بعد از این که یک قسمت را شستید ، روی آن شیلنگ بگیرید.

اموزش شستن ماشین با کارواش » شستن کامل ماشین با آب

اموزش شستن ماشین با کارواش » شستن کامل ماشین با آب

گام دوازدهم : توجه داشته باشید که کثیف ترین محل ماشین ، کنار سپر و مخصوصا کنار چرخ ها هستند ، برای همین شما می بایست آن ها را در آخرین مرحله و به صورت کامل شست و شو دهید. در پایان شست و شوی این بخش ها مثل سایر ، روی این قسمت ها هم شیلنگ آب را بگیرید.

آموزش شستن ماشین » شستن کنار سپر و چرخ ها

آموزش شستن ماشین » شستن کنار سپر و چرخ ها

گام سیزدهم : رینگ های ماشین محلی است که هم بسیار کثیف می شود ، و هم این که قسمت مهمی از زیبایی ماشین وابسته به آن قسمت است . برای شستن آن ها می توانید از یک فرچه مویی استفاده نمایید.

نحوه کار در کارواش » شستن رینگ ها

نحوه کار در کارواش » شستن رینگ ها

گام چهاردهم : از خود چرخ و تایر ماشین خود فراموش نکنید ، چرا که کثیف شدن و بی توجهی به آن باعث می شود که سنگ در لا به لای عاج های آن گیر کند و به آن آسیب بزند. برای شستن تایر از یک فرچه پلاستیکی استفاده کنید.

الگوریتم شستن ماشین » شستن چرخ تایر ماشین

الگوریتم شستن ماشین » شستن چرخ تایر ماشین

گام پانزدهم : در این گام باید دست خود را روی شیلنگ قرار داده و با فشار زیاد از زوایای مختلف آب بر قسمت زیری ماشین بپاشید. این امر باعث می گردد که رسوبات نمکی کف ماشین به مرور پاک شوند.

شستن ماشین در کارواش » شستن زیر ماشین با شیلنگ

شستن ماشین در کارواش » شستن زیر ماشین با شیلنگ

گام شانزدهم و آخر : به کمک یک دستمال تمیز ماشین را که هنوز خیس است خشک کنید تا رد قطرات آب روی ماشین نماند.

اموزش شستن ماشین » خشک کردن ماشین

اموزش شستن ماشین » خشک کردن ماشین

ویدیوی زیر شستن ماشین را به صورت بسیار عالی نمایش می دهد:

سخن پایانی» نحوه شستن داخل ماشین

پس از شستن بیرون ماشین، نوبت به شستن داخل ماشین و یا به عبارتی تمیز کردن داخل ماشین خواهد رسید. در ویدیوی زیر می توانید نحوه شستن داخل ماشین به شیوه صحیح و اصولی اش را مشاهده فرمایید: