پویکیلوسایتوزیس

پویکیلوسایتوزیس
30 آبان 1402
2147 بازدید

در این بخش می خواهیم دو سوال پزشکی را برای شما علاقه مندان پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید: سوال اول: پویکیلوسایتوزیس (Poikilocytosis) چیست؟ پاسخ: به طور کلی پویکیلوسایتوزیس، اشاره به حضور پویکیلوسایت ها در خون دارد. پویکیلوسایت ها، گلبول های قرمز خون هستند که شکل غیر نرمال و غیر طبیعی دارند. این عارضه در […]

در این بخش می خواهیم دو سوال پزشکی را برای شما علاقه مندان پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید:

سوال اول: پویکیلوسایتوزیس (Poikilocytosis) چیست؟

پاسخ: به طور کلی پویکیلوسایتوزیس، اشاره به حضور پویکیلوسایت ها در خون دارد. پویکیلوسایت ها، گلبول های قرمز خون هستند که شکل غیر نرمال و غیر طبیعی دارند. این عارضه در هنگام بررسی فیلم های خونی در انسان ها و بسیاری از حیوانات وحشی دیگر مشاهده می گردد.

به صورت عادی و نرمال، شکل کلی گلبول های قرمز، دایره ای شکل و به صورت دیسک هایی هستند که در دو طرف مقعر می باشند. حال اگر این گلبول قرمز، شکل نرمال نداشته باشد، به آن یک پویکیلوسایت می گویند. به طور کلی هنگامی که شخصی بیش از 10 درصد گلبول های قرمزش پویکیلوسایت باشد، گفته می شود که وی مبتلا به پویکیلوسایتوزیس است. در تصویر زیر می توانید حالت عادی گلبول های قرمز را مشاهده نمایید:

پویکیلوسایتوزیس

poikilocytosis چیست

درمان پویکیلوسایتوزیس

در تمامی موارد، درمان کاملا بسته به علت است. به عنوان مثال اگر علت پویکیلوسایتوزیس کمبود ویتامین (مثلا ویتامین B12 یا فولیک اسید) باشد، می توان درمان را با رفع این کمبود انجام داد.

البته علت این بیماری می تواند بیماری های گوارشی نیز باشد. (به عنوان مثال بیماری سلیاک!) در این موارد می بایست درمان برای بیماری خود ایمنی سلیاک انجام شود تا بدن بتواند دوباره موارد مغذی را جذب کند.

سوال دوم: آنیزوسایتوزیس (Anisocytosis) چیست؟

پاسخ: آنیزوسایتوزیس یک اصطلاح پزشکی به این معنا است که گلبول های قرمز شخص، اندازه مساوی ندارند. این مورد بیشتر در آنمی (کم خونی) و سایر شرایط خاص خونی مشاهده می گردد.

تشخیص این بیماری با اندازه گیری یک پارامتر به نام RDW صورت می پذیرد. بسته به نتیجه RDW آنیزوسایتوزیس انواع و درمان های مختلفی دارد.