معایب سنگ گوهره

معایب سنگ گوهره
8 آذر 1402
1038 بازدید

در این نوشتار به معرفی ارزان‌ترین و مناسب‌ترین سنگ که در مقابل آب و هوای مرطوب مقاوم است (جهت استفاده در دیوار ویلا در طبقه همکف) برای شما عزیزان علاقه مند خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید: برای کاربرد سنگ در دیوارهای ویلا برای محیط‌های مرطوب توصیه بیشتری به استفاده از سنگ‌های ورقه‌ای (جهت نما […]

در این نوشتار به معرفی ارزان‌ترین و مناسب‌ترین سنگ که در مقابل آب و هوای مرطوب مقاوم است (جهت استفاده در دیوار ویلا در طبقه همکف) برای شما عزیزان علاقه مند خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید:

برای کاربرد سنگ در دیوارهای ویلا برای محیط‌های مرطوب توصیه بیشتری به استفاده از سنگ‌های ورقه‌ای (جهت نما سازی دیوار) و قلوه‌ای (که هم جهت دیوار کشی استفاده می‌شود و هم نما دارد) نسبت به سایر سنگ‌ها می‌شود. لکن در غیر این صورت از سنگ‌های تراورتن با بافت متراکم‌تر که جذب آب پایین‌تری دارند می‌توان استفاده نمود.

اطلاعاتی درباره کاربرد سنگ‌های گوهره

معایب سنگ گوهره

معایب سنگ گوهره

سنگ گوهره خرم آباد یکی از خانواده سنگ های لایم استون بوده که در این گروه جای میگیرد. ویژگی دیگر آن نرم بری بوده که برای کف فرش و پله و پوشش دیواره های فضاهای سرپوشیده گزینه بسیار مناسبی به شمار می آید.

توصیه می‌شود سنگ گوهره در فضاهایی که در معرض رطوبت و آلودگی می‌باشند و نیز در فضاهای روباز استفاده نشود.

از جمله مزایای این سنگ می‌توان به سالم بودن، راحت برش خوردن، قیمت ارزانٰ، رنگ ملایم و تولید بالای آن اشاره نمود و معایب آن عواملی مانند عدم ساب پذیری مناسب و جرم گیر بودن آن می‌باشد.

راه‌های چرمی کردن سنگ تراورتن و مرمر

معایب سنگ پله گوهره

معایب سنگ پله گوهره

جهت چرمی کردن سطوح سنگ‌های تراورتن و مرمریت بجای استفاده از لقمه‌های پولیش (ساب) بر روی دستگاه ساب از لقمه‌های فرچه‌ای که به همین منظور طراحی و تولید شده‌اند استفاده می‌کنند. این فرچه‌ها درجه زبری متنوعی داشته و سطح سنگ را به‌صورت چرمی در می‌آورند.

استفاده از اسید روش دیگری است که برای چرمی کردن سطح سنگ کاربرد دارد. البته ناگفته نماند که از اسید در اغلب موارد جهت چرمی کردن سطوح احجام سنگی و کارهای سفارشی استفاده می‌شود.

سنگ مناسب برای نمای ساختمان

به‌منظور کاربرد سنگ در نمای بیرونی ساختمان، از سنگ‌های رسوبی آهکی استفاده می‌شود که گزینه بهتری هستند و در بازار به تراورتن مشهور می‌باشند.

به دلایل زیر سنگ‌های تراورتن، نسبت به سنگ‌های دیگر مثل گرانیت‌ها و … برتری دارند:

1. خلل و فرج: سبب می‌شود تراکم سنگ کم شده و در برابر انبساط و انقباض تغییرات محسوسی وجود نداشته باشد؛ و نیز با نفوذ و تأثیر دوغاب سیمان در آن‌ها به‌خوبی سنگ در جایش پایدار می‌ماند.

2. سختی کمتر از 3: باعث آسان شدن شکل دادن به سنگ می‌شود.

3. تنوع رنگ: به مهندسین طراح و معمار در طراحی آزادی عمل داده و طیف وسیعی از سلایق را به خود جلب می‌کند.

بهترین سنگ جهت استفاده در نمای ساختمان

پاسخ این سؤال مربوط به یک سنگ خاص نیست، در حقیقت با توجه به نوع آب و هوای هر ناحیه سنگی مناسب با آن اقلیم را می‌توان انتخاب کرده و در نما استفاده نمود. برای نمونه سنگ‌های گرانیتی که دارای کانی‌های آهنی می‌باشند، در آب و هوای مرطوب مانند شمال کشور به‌تدریج به علت اکسیده شدن عنصر آهن در آن‌ها تغییر رنگ داده و ظاهر نازیبایی پیدا می‌کنند. ولیکن بهتر است در زمان انتخاب سنگ به جنس آن توجه شود. با این وجود بنابراین سنگ‌های خانواده تراورتن به‌منظور پوشش نمای ساختمان انتخاب بسیار مناسب‌تری می‌باشند.

سنگ ارزان برای دیوار حیاط

سنگ ارزان برای دیوار حیاط

سوال: آیا سنگ مرمریت جهت سنگ‌کاری کف پارکینگ مناسب است؟ مقاومت کافی در برابر بار و فشار را دارد؟ ضمناً در برابر آب و مواد اسیدی و… تغییر رنگ نخواهد داشت؟ ویژگی‌های بهترین نوع سنگ مرمریت با توجه به موارد بالا چیست؟

پاسخ: اصولاً اغلب سنگ‌های مرمریت انتخاب مناسبی برای کف فرش پارکینگ نمی‌باشند و در عوض می‌توان از بعضی سنگ‌های گرانیتی که کانی‌های فلزی کمتری را دارا می‌باشند استفاده نمود که مقاومت مناسبی در برابر فشار دارند (البته اگر ضخامت آن‌ها مناسب باشد) و آب و مواد اسیدی اثر کمتری بر روی آن‌ها خواهد گذاشت.

ولی برخی مواقع به دلیل رنگ فضا و طراحی از سنگ گرانیتی استقبال و استفاده زیادی نمی‌شود.

ولی سنگ‌های مرمریت سخت‌تر و محکم‌تر که دارای رگه‌های طبیعی و حفره‌های کمتری می‌باشند و جذب آب آن‌ها نیز نسبتاً پایین‌تر است، مثل مرمریت خوی، هرسین و … اگر با ضخامت مناسب تهیه شوند بسیار مناسب و درخور می‌باشند.

علت تفاوت قیمت سنگ‌های ساختمانی در بازار برای یک نوع سنگ معین

اصولاً به دلیل عدم وجود استاندارد مشخص برای تولید سنگ در ایران، هریک از واحدهای سنگ‌بری با توجه به کیفیت ساب، برش، ماشین آلات خود، ضخامت و بعضاً رزین پر کننده‌ی سنگی که فرآوری می‌کنند، قیمت گذاری روی سنگ را انجام می‌دهند؛ بنابراین قیمت یک سنگ خاص نسبت به دیگر سنگ‌ها ممکن است دارای تفاوت باشد.

**مورد توجه قرار دادن کیفیت فرآوری سنگ در زمان خرید آن نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

اسکپ کردن

اسکپ کردن در حقیقت راهکاری است که با استفاده از آن در زمان نصب سنگ، از ریزش آن از روی دیوار یا نما ممانعت می‌کنند.

سنگ گوهره چیست

سنگ گوهره چیست

در این تکنیک، شیارهایی به شکل T با فاصله مشخص در دو بخش پشت سنگ ایجاد می‌شوند و توسط سیم مفتولی و گیره‌هایی مخصوص، این دو شیار را به هم وصل می‌کنند، به شکلی که مانند یک دستگیره در پشت سنگ قرار می‌گیرد، وقتی سنگ نصب شد این دستگیره و دوغاب در پشت آن ریخته شده و سپس در دوغاب محکم شده و سنگ را محکم حفظ می‌نماید.

استفاده از انواع سنگ مرمر و اونیکس جهت کاربرد در مزار- دوام و کیفیت ماندگاری انواع سنگ مرمر- مرمر سبز کرمان

چرا قیمت سنگ‌های ساختمانی در بازار برای یک نوع سنگ مشخص متفاوت است؟

سنگ های اونیکس بافت و تنوع و رنگ های طبیعی بسیار زیبایی داشته و از ماندگاری و دوام فوق العاده ای نیز برخوردارند. معمولا از سنگ های اونیکس بیشتر در فضاهای درونی ساختمان و فضاهای سرپوشیده استفاده می گردد. چرا که این نوع سنگ ها در مقابل تغییرات محسوس رطوبت و دما و سرما به شدت آسیب پذیر هستند.

سنگ یادبود مزار هم نیز به همین شکل خواهد بود. بدین معنا که بایستی سنگ یادبود و مزار در یک فضای سرپوشیده یا محصور قرار گرفته باشند. این سنگ نیز انتخاب بسیار خوبی برای سنگ مزاربه شمار می رود. در کشور ایران سنگ های مرمر (اونیکس) تنوع بسیار خوبی داشته و از بهترین های آن مرمرهای طبس و کرمان می باشند. جهت یاد بود مزار بهتر است سنگ اونیکس، با ضخامت و قطر بیشتری (5-cm15) در نظر گرفته شود.