راه حل اساسی برای ترک خود ارضایی

راه حل اساسی برای ترک خود ارضایی
10 خرداد 1403
465 بازدید

ترک خود ارضایی مانند ترک دیگر اعتیادهای رفتاری برای بسیاری از افراد کار آسانی نیست. خود ارضایی به عنوان یک عادت غلط و اعتیاد گونه بین تمام افراد و فرهنگ ‌ها شایع است. هر عادت غلطی به مرور زمان می ‌تواند باعث اعتیاد شود. خود ارضایی آسیب‌ های زیادی بر روی روان و جسم فرد […]

ترک خود ارضایی مانند ترک دیگر اعتیادهای رفتاری برای بسیاری از افراد کار آسانی نیست. خود ارضایی به عنوان یک عادت غلط و اعتیاد گونه بین تمام افراد و فرهنگ ‌ها شایع است. هر عادت غلطی به مرور زمان می ‌تواند باعث اعتیاد شود. خود ارضایی آسیب‌ های زیادی بر روی روان و جسم فرد خواهد گذاشت. عدم توانایی در کنترل میل به خود ارضایی باعث اختلال در عملکرد تحصیلی، خانوادگی، اجتماعی و شغلی می ‌شود. همچنین می ‌تواند پیش زمینه احساس گناه، اختلالات جنسی و جسمی باشد. در این مطلب راهکارهای مناسب برای ترک خود ارضایی در زنان و مردان را بررسی خواهیم کرد. بهره بردن از مشاوره جنسی می‌ تواند در ترک خود ارضایی بسیار موثر واقع شود.

خود ارضایی چیست؟

خود ارضایی یکی از روش‌ های ارضای میل جنسی و تحریک اعضای جنسی توسط خود فرد است. فرد با استفاده از ابزارهایی سعی در همانند سازی با رابــطه جنسی حقیقی دارد. خود ارضایی در زنان نسبت به مردان کمتر شایع است، اما در هر دو جنس معمولا تا ارضای کامل میل جنسی ادامه پیدا می ‌کند. علت خود ارضایی در سنین مختلف، متفاوت است اما به طور کلی، خود ارضایی یکی از راه‌ های طبیعی برای شناخت بدن و احساسات جنسی می‌ تواند باشد اما چه بسا به راحتی می ‌تواند تبدیل به یک عادت رفتاری شود.
خود ارضایی می تواند برای سلامت جنسی مشکل آفرین باشد. این مسئله در مورد مردان ممکن است در طولانی مدت منجر به زود انزالی شود. زمانی که اندام تناسلی مردان با محرک خارجی تحریک می شود، سیستم عصبی اندام به مرور زمان به شدت تحریک پذیر می شود. به این ترتیب با هر عامل خارجی امکان انزال وجود خواهد داشت.

راه حل اساسی برای ترک خود ارضایی

راه حل اساسی برای ترک خود ارضایی

چرا باید خود ارضایی را ترک کنید؟

در اینجا چند دلیل برای اینکه چرا باید خود ارضایی را متوقف کنید آورده ‌ایم:
خود ارضایی بدن شما را ضعیف می ‌کند و باعث از دست دادن پروتئین و کلسیم می‌ شود.
باعث ایجاد مشکلات عصبی و اضطراب و بی قراری می‌ شود.
خود ارضایی باعث خواب آلودگی، پرخاشگری و خستگی شما شده و عملکردتان را کاهش می ‌دهد.
عزت نفس شما را کاهش داده و احساس حقارت و خودکم بینی به شما دست می ‌دهد.
باعث فشار و استرس‌ های جسمی و روحی می‌ شود.
خود ارضایی باعث مشکلات روانشناختی شده و احساس افسردگی و عذاب وجدان را به همراه خواهد آورد.
خود ارضایی باعث شکل گیری عادت و تمایل برای تکرار این عمل در زمان و مکان نامناسب می ‌گردد و این باعث می‌ شود مشکلات جنسی و اجتماعی برای فرد ایجاد شود.
در پی خود ارضایی احساس گناه شدیدی را تجربه خواهید کرد که اگر این مسئله تداوم یابد بهداشت جسمی و روانی شما را با مشکل مواجه خواهد کرد.
خود ارضایی منجر به مشکلات ضعف حافظه در بلند مدت می‌ شود.

روش های ترک خود ارضایی در زنان و مردان

خود ارضایی بخشی از روند رشد انسان نیز محسوب می‌ شود. بعضا خود ارضایی کودکان نیز دیده می‌ شود، اما باید این نکته را در نظر بگیریم که خود ارضایی یک عادت اعتیاد آور غلط است و می‌ تواند به انجام کارها و مسئولیت ‌های روزانه فرد آسیب برساند. برای ترک خود ارضایی مراحل زیر را دنبال کنید.
به دنبال یک راهنما باشید.
برای حل مشکل و ترک خود ارضایی خجالت نکشید. با اینکه ممکن است فکر کنید این یک رفتار سالم است اما در نهایت ممکن است به حدی برسید که نتوانید در مقابل میل به خود ارضایی مقاومت کنید. مشاوران و روانشناسان، افرادی هستند که در این زمینه آموزش دیده‌ اند و شما می ‌توانید برای حل این مشکل به آن‌ ها مراجعه کنید. سعی کنید تمام جزئیات مشکل خود را برای درمانگر توضیح دهید تا شرح حال کاملی از شما به دست بیاورد. روانشناس باید تاثیراتی که خود ارضایی بر زندگی شما می‌ گذارد را بداند. برای جبران آسیب خود ارضایی یک مشاور و روان درمانگر می تواند با راهکارهای عملی و اصولی کمک کند تا این رفتار اعتیاد آور را کنترل نمایید.

راه حل اساسی برای ترک خود ارضایی

راه حل اساسی برای ترک خود ارضایی

خود را سرگرم و متمرکز کنید.

سعی کنید راه مناسبی برای تخلیه انرژی و هیجانات خود پیدا کنید. فعالیت‌ هایی که برای شما جذاب و سرگرم کننده است را انجام دهید و با وسوسه خود ارضایی خود مبارزه کنید. برخی از این فعالیت‌ ها شامل موارد زیر می ‌باشد.

خلاقیت

سعی کنید انرژی خود را برای تولید اثری خرج کنید. نویسندگی، آواز خواندن، نواختن موسیقی یا هر کاری که به شما احساس مفید بودن بدهد.

ورزش کردن

ورزش تنش ‌های شما را کاهش داده و به شما احساس خوشحالی و سرزندگی می ‌دهد. ورزش ‌های گروهی می‌ تواند به شما در ایجاد حس ‌های مثبت کمک کند. همچنین یــوگا راه مناسبی برای آرامش و رفع احساس‌ های بد ناگهانی است.

تغذیه سالم

میوه‌ ها و سبزیجات می‌ توانند انرژی بدنتان را تامین کنند و احساس کسلی و خستگی در شما را از بین ببرد. این روحیه تازگی و سلامت، شما را از کارهایی مثل خود ارضایی که به بدنتان آسیب می‌ زند، منع می‌ کند. خوردن مواد غذایی محرک جنسی را محدود کنید.
پیدا کردن یک سرگرمی جدید یا آموزش مهارتی جدید : فعالیت‌ های جدید یا یادگیری یک مهارت تازه، باعث تمرکز ذهن و افکار شما روی مهارت آموخته شده می ‌شود؛ در نتیجه برای مدتی از محرک‌ های خود ارضایی دور می‌ شوید. عملی که در دراز مدت تاثیر بخش خواهد بود.

کارهای داوطلبانه

رفتن به سمت کارهای عام المنفعه و کمک به دیگران به شما احساس خوبی خواهد داد و باعث افزایش عزت نفس شما می‌ شود و در ترک خود ارضایی موثر است.

خواب خود را تنظیم کنید

افکار مربوط به خود ارضایی اکثرا نیمه‌ های شب به سراغ شما می ‌آید. تنظیم خواب و خوابیدن به اندازه کافی (8 ساعت در روز) و بیدار شدن سر ساعت مشخص به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

راه حل اساسی برای ترک خود ارضایی

راه حل اساسی برای ترک خود ارضایی

داشتن برنامه برای جلوگیری از خود ارضایی

قبل از رفتن به حمام یا رختخواب، خود را خسته کنید. به طوری که جز استحمام و خوابیدن فکر دیگری نداشته باشید. هنگام استحمام از دوش آب سرد استفاده کنید. سعی کنید در هنگام خواب لباس‌ های بیشتری بپوشید.
اگر خیلی خود ارضایی می ‌کنید علت آن را بیابید. اگر به علت تنهایی دست به خود ارضایی می زنید، سعی کنید روابط خود را گسترش داده و در گروه ‌ها و فعالیت‌ های اجتماعی شرکت کنید. کارهای گروهی را انتخاب کنید که نیاز به ارتباط با افراد دیگر دارد. در بعضی مواقع علت خود ارضایی در مردان ناشی از اختلال نعوظ در رابطه جنسی طبیعی است که در این صورت می توان با دارو این اختلال را درمان نمود.
یک نکته دیگر محدود کردن زمان‌هایی است که در خانه تنها هستید. با دوستانتان قرار بگذارید و بیرون بروید. اگر دوستان شما مشغول بودند، به پیاده روی یا یک مکان عمومی بروید. برای خود خوراکی بخرید و با خودتان خوش بگذرانید.
تماشای فیلم‌ های پورن را محدود کنید. این عمل تنها با اراده خودتان قابل انجام است. سعی کنید برای دسترسی خود به پورن، رمزی بگذارید که فراموش می ‌کنید. همچنین می‌ توانید کامپیوتر خود را در جایی قرار دهید که دیگران به آن دید دارند.
در این فرایند صبور و مقاوم باشید. خود ارضایی یک نوع اعتیاد رفتـاری است و قرار نیست در یک ثانیه برطرف شود. در این مسیر برای خود هدف‌ های کوتاه مدت تعیین کنید و پس از رسیدن به آن‌ ها به خود پاداش دهید.

ایجاد یک ذهنیت درست و صداقت با خود

از تنبیه و تحقیر خودتان دست بردارید. شما انسانید و تمایلات انسانی دارید. طبق آمار خود ارضایی در مردان حدود 95 درصد گزارش شده است. همچنین 89 درصد زنان گفته‌ اند که حداقل چندبار خود ارضایی کرده‌ اند. خود ارضایی در همه سنین و جوامع اتفاق می‌ افتد. احساس گناه خود را کنار بگذارید و با عزم قوی برای سلامتی خودتان گام بردارید. اگر واقعا اعتقاد داشته باشید که در نبرد با این مشکل، پیروز خواهید شد پس حتما موفق می ‌شوید.