حذف شرط سپرده‌گذاری برای دریافت ارز تولیدکنندگان

حذف شرط سپرده‌گذاری برای دریافت ارز تولیدکنندگان
24 اردیبهشت 1403
437 بازدید

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت از حذف شرط سپرده‌گذاری برای دریافت ارز خبر داد و گفت: این وزارتخانه زمانی می‌تواند از صنعتگران کشور انتظار افزایش تولید داشته باشد که بتواند مواد اولیه آنها را به‌موقع و در سریع‌ترین زمان ممکن تأمین کند. محمدمهدی برادران در مورد تخصیص ارز به تولیدکنندگان و گلایه […]

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت از حذف شرط سپرده‌گذاری برای دریافت ارز خبر داد و گفت: این وزارتخانه زمانی می‌تواند از صنعتگران کشور انتظار افزایش تولید داشته باشد که بتواند مواد اولیه آنها را به‌موقع و در سریع‌ترین زمان ممکن تأمین کند.

محمدمهدی برادران

محمدمهدی برادران در مورد تخصیص ارز به تولیدکنندگان و گلایه آنها اظهار کرد: این گلایه تولیدکنندگان، شکایت به حقی است. وزارت صمت زمانی می‌تواند از صنعتگران کشور انتظار افزایش تولید داشته باشد که بتواند مواد اولیه آنها را به‌موقع و در سریع‌ترین زمان ممکن تامین کند.

وی افزود: تاخیر ۹۰روزه در تامین ارز تولیدکنندگان مشکلات زیادی را برای آنها به وجود می‌آورد؛ البته این نکته را هم باید یادآور شد تاکنون جلسات متعددی با حضور مسئولان بانک‌مرکزی و سازمان توسعه تجارت برای حل این مساله برگزار شده حتی در یکی از این جلسات مسئولان بانک‌مرکزی نوید این را داده‌اند که زمان تخصیص ارز کاهش پیدا خواهد کرد و در کنار آن شرط سپرده‌گذاری برای واحدهای تولیدی نیازمند ارز هم حذف می‌شود.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: ایجاد یک نظام مالی مشخص و منطبق بر تعادل مالی که وزیر صمت اخیرا از آن تحت عنوان طرح تولید صادرا محور به آن اشاره کرد، می‌تواند راهکار خوبی برای حل این مشکل باشد.

برادران همچنین درباره مدت‌زمان تخصیص ارز به تولیدکنندگان گفت: در جلسات مشترک وزارت صمت و بانک‌مرکزی این اراده وجود دارد که مدت‌زمان تامین ارز تولیدکنندگان به کمترین حد ممکن تقلیل پیدا کند، اما گاهی پرونده‌هایی از برخی استان‌ها به دست ما می‌رسد مبنی‌بر اینکه زمان ثبت‌سفارش، تخصیص و سپس تامین ارز برای تعدادی از صنعتگران هنوز تغییری نکرده و آنها همچنان برای دریافت ارز مورد نیاز خود با مشکلات مختلفی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.